google-site-verification: googlec550dbe1f416acf4.html
top of page

estaDANS Sirtaki Kursu

Sirtaki Tarihi

Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sirtaki dansı Osmanlı döneminde İstanbul’ da oynanan kasap (hasapiko) dansından doğmuştur. İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında yapılan hasapiko, kasapların hayvanları kesmeden önce yaptıkları hareketleri kapsar. Yalındır ancak basit değildir.

O dönemde İstanbul kasaplarının çoğu Arnavut olduğu halde, hasapikonun niçin bir Yunan dansı olarak ünlendiği ise bilinmemektedir.

sirtaki kursu, sirtaki dansı, istanbul sirtaki kursu, sirtaki öğren

Sirtaki Nasıl Yapılır?

sirtaki kursu, sirtaki dansı, istanbul sirtaki kursu, sirtaki öğren

Sirtaki dansı ağır ve yumuşak adımlar içerir. Sirtaki-Hasapiko müziklerinin geleneksel enstürmanı Buzuki’dir. Buzuki gitar ve bağlamanın karışımıdır. Diğer enstürmanlar; bağlama, ud, kanun, çimbalo, tulum, davul ve akordeondur. Yeni müziklerde bunlara org, gitar ve piyano da eklenmiştir.

Sirtaki parçalarının yapısı 2/4’lük ölçüye dayanır. Ritm genellikle 60-65 bar/dakika biçimindedir. Bu standart ölçünün yanı sıra, özellikle sirtaki parçaları 2/4’lük hasapiko ölçüsü ile başlayıp, 4/4’lük hasaposerviko ölçüsü ile bitmektedir. Sirtaki de dans edilirken, dansa ağır hasapiko ritmi ile başlanır, daha sonra sert bir geçişle hasaposerviko’ya geçilir.

Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Sirtaki dansında kolay ve zor olan bir çok figür vardır. Bütün danslarda olduğu gibi öğrenme süreci kişinin kabiliyetine göre değişir ancak belirli bir seviyeye gelmek çok kolaydır. Estadans'ta alınan 1-3 aylık bir eğitim başlangıç için fazlası ile yeterlidir. Yine diğer bütün danslarda olduğu gibi Sirtaki dansının ustası olmak istiyorsanız daha uzun süreli bir eğitim almalısınız.

sirtaki kursu, sirtaki dansı, istanbul sirtaki kursu, sirtaki öğren
bottom of page